Velg språk:

Norsk

Pressemelding nr. 6 - Indre Nordnes - Evakuering opphevet - 01.07.2026

NVE vurderer at evakueringen ved Indre Nordnes nå kan opphøre. Grunnet betydelig mindre nedbør enn antatt og lite vann i bekkeløpene, samt minimal bevegelse registrert i løsneområdet, antas det at løsmassene ikke er vesentlig mer ustabile enn dagene før regnværet.  Det er enda noe nedbør og det er mulig å avvente til avrenning roet seg fullstendig, men skredfaren vil ikke øke i løpet av dagen.

Les mer om Pressemelding nr. 6 - Indre Nordnes - Evakuering opphevet - 01.07.2026

Pressemelding 5 - Skredaktiviteten ved Holmen - Redusert fare for nye store skred

Varsel illustrasjon foto

Redusert fare for nye store skred i Oksfjellet, Kåfjord kommune


NVE og Kåfjord kommune anbefaler å oppheve evakueringen av de seks boligene nedenfor Oksfjellet, men fortsetter å følge situasjonen tett.


NVE mottok fredag ettermiddag en bekymringsmelding fra Kåfjord kommune etter økt skredaktivitet fra et fjellparti i Oksfjellet, over Holmen i Kåfjorddalen. Flere større skred hadde da løsnet fra fjellsiden.

I samråd med kommunen ble det samme kveld besluttet å anbefale evakuering av seks boliger, i påvente av nærmere avklaring av situasjonen.

Fra kl. 00:30 natt til lørdag har det pågått målinger av fjellpartiet ved bruk av bakkebasert radar. Målingene viser ikke tegn til at større deler av fjellsiden er i bevegelse. Det observeres derimot noe bevegelse i mindre partier, men NVE vurderer at disse er av mindre volum enn skredene som gikk fredag ettermiddag.

Trygt å flytte tilbake

Basert på radarmålinger og droneopptak vurderer NVE at faren for at bebyggelsen skal rammes av skred nå er tilbake til normalsituasjonen. I samråd med kommunen anbefaler derfor NVE at de evakuerte kan flytte tilbake fra kl. 13:00 i dag, søndag 3. august.

Det forventes derimot fortsatt høy steinsprangaktivitet og mulige mindre skred i tiden fremover, men disse anses ikke å kunne nå bebyggelsen. NVE og kommunen oppfordrer derfor folk til ikke å ferdes i det utsatte skredområdet under Oksfjellet.


NVE og Kåfjord kommune fortsetter å følge situasjonen tett

NVE vil fortsette med radarmålinger i ukene fremover, og vil informere kommunen dersom det observeres vesentlige endringer i situasjonen. Kåfjord kommune vil fortsette med registrering av skred og steinsprang.

NGI, på bestilling fra NVE, har tidlig i 2025 igangsatt et arbeid med å utrede faresoner for skred i området. Dette arbeidet vil gi mer detaljert kunnskap om skredfaren, og forventes ferdigstilt i løpet av første kvartal 2026.


Kontakter

Kontaktperson i NVE:

 

Fungerende regionsjef Anders Bjordal mobil: 90661976

 

 

 

Kontaktpersoner Kåfjord kommune:


Fungerende beredskapsleder Greta Larsen mobil: 91573468

 

Ordfører Bernt E.I. Lyngstad mobil: 48159595


Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?