Kvener
Kvener er folk av kvensk/finsk ætt i Nord-Norge. Opprinnelig er kvener et gammelt folkenavn som er kjent allerede fra Ottars beretning som ble nedtegnet ved hoffet til kong Alfred av Wessex på slutten av 800-tallet. På norrønt ble formen kvenir eller kvænir brukt, mens de ble omtalt som cwenas på gammelengelsk hos kong Alfred.
-
Også kjent som norskfinner
Betegnelsen «kvener» er etablert som en offisiell gruppebetegnelse som brukes i forskningsmiljøer og av norske myndigheter og minoritetspolitiske organisasjoner. Gruppenavnet «kvener» er også i utstrakt bruk i lokalmiljøene og blant personer som selv tilhører gruppa. Men en del av dem som definisjonen omfatter, ønsker ikke å kalle seg for «kvener» fordi de oppfatter betegnelsen som nedlatende. De ønsker å bli omtalt som norskfinner, finskættede, eller etterkommere av finske innvandrere.
Kvener/norskfinner er offisielt anerkjent som nasjonal minoritet i henhold til Europarådets rammekonvensjon for beskyttelse av nasjonale minoriteter. Kvenfolkets dag markeres 16. mars.
I 2005 ble kvensk språk offisielt anerkjent som nasjonalt minoritetsspråk. Lov om språk (språklova) trådte i kraft i 2022. Her sies det i §6: Kvensk, romani og romanes er nasjonale minoritetsspråk i Noreg. Som språklege og kulturelle uttrykk er kvensk, romani og romanes likeverdige med norsk. Det er språkene som er verna gjennom språklova, og gir ingen konkrete rettigheter til enkeltpersoner.
kvener – Store norske leksikon
kilde: SNL
Kvenpolitisk utvalg
Kvenpolitisk utvalg ble opprettet av kommunestyret 17.06.2021 i K-sak 38/21.
Dette er første kommunen i Norge med et eget utvalg for kvenpolitiske saker.
Kvenmonumentet
Det var grunneierne og en arbeidsgruppe i samarbeid med Kåfjord kvenforening, som tok initiativet for å få reist et Kvenmonument i Nommedalen, etter at det ble funnet en stein i forbindelse med graving av en ny vannledning høsten 2022.
Steinen som da blei funnet tilhørte trolig Jacob Olsen Kven som levde her i siste halvdel av 1700-tallet. Det har Nord-Troms museum konkludert med.
Olsen bodde på gården Storslett som ligger mellom Olderdalen og Nommedalselva. Det er blant anna registrert at han betalte kvernskatt i 1787.
kilde: Flere hundre år gammel kvernstein er blitt kvensk monument i Kåfjord – NRK Kveeni
Kvenmonumentet

Kvenmonumentet – Olderdalen, bygda vår
Tre stammers møte – et kulturelt og historisk landskap

Tre stammers møte er et geografisk og kulturelt begrep som betegner området i Nord-Norge hvor nordmenn, samer og kvener tradisjonelt har levd side om side. Dette møtepunktet finner vi hovedsakelig i Troms og Finnmark, og det har over tid utviklet seg til å bli et symbol på etnisk og kulturelt mangfold i regionen.
Publisert av Svein Arild Soleng
Tre stammers møte – et kulturelt og historisk landskap. – Olderdalen, bygda vår
Powerpoint: kvenmonumentet.pptx

Aktuelt
VIKTIG INFORMASJON TIL ALLE BRUKERE AV TRENINGSROMMET KÅFJORDHALLEN
Vi minner om følgende regler som gjelder for alle medlemmer:Kulturprisen 2025 – Send inn ditt forslag!
Kåfjord kommune deler ut kulturpris for 2025. Prisen er på kr. 5000,- og skal være en motivasjon og støtte i det pågående kulturarbeidet i kommunen.Info om tilskuddsordninger 2026 Natur og friluftsliv
Troms fylkeskommune har følgende tilskuddsordninger for 2026 som kan være relevante for enkelte lag- og forening som driver med natur og friluftsliv:...



